Trening wysokościowy dla każdego

Trening wysokościowy jest stosowany w sporcie od końca lat 60-tych. Wydaje się, że trening wysoko w górach, gdzie panują idealne warunki do tego, aby pobudzić nasz organizm do uruchomienia odpowiednich mechanizmów adaptacyjnych, jest zarezerwowany tylko dla sportowców zawodowych.

 

loxys-14

 

LOXYS daje Państwu narzędzie, dzięki któremu odbycie treningu wysokogórskiego będzie możliwe do zrealizowania we wskazanym przez Państwa pomieszczeniu. Tworzona przez nas sztuczna atmosfera, w zależności od potrzeby, może przyjąć zakres wysokości w przedziale od 2000 do 4500 m n.p.m. Nie wiąże się to z niebezpiecznymi zmianami ciśnienia wewnątrz pomieszczeń, a z procentową zmianą zawartości poszczególnych składników powietrza.

 

Co daje trening na symulowanej wysokości?

Wstępne informacje opisujące korzyści płynące z treningu na symulowanej wysokości znajdują się w dziale Sport wyczynowy. Konsekwencją takiego treningu jest większa redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa profilu lipidowego oraz szybsze obniżanie poziomu cukru po posiłku. Szybkie obniżenie poziomu cukru po posiłku ma bardzo istotne znaczenie, kiedy chcemy pozbyć się zbędnego tłuszczu z naszego ciała, a wraz z nim niechcianych kilogramów.

 

loxys-15

 

Jeżeli po posiłku wysoki poziom cukru we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas, oznacza to, że nie jest on zużywany na potrzeby energetyczne organizmu. Organizm nie mogąc obniżyć nadmiaru cukru przekształca go stopniowo w tkankę tłuszczową. Z tego też względu sama redukcja kalorii w celach dietetycznych może nie przynosić zamierzonych rezultatów. Zwiększone pobieranie cukrów przez komórki po serii treningów w warunkach obniżonej zawartości tlenu wynika ze skomplikowanej odpowiedzi biochemicznej, u podstaw której leży ekspresja genów, nieaktywnych w warunkach „normalnej” zawartości tlenu (Chen Ch i wsp.2010). Efekt ten jest również wykorzystywany w terapii cukrzycy i otyłości (tzw. zespół metaboliczny), więcej na ten temat znajduje się w dziale Schorzenia metaboliczne.

 

Większa redukcja tkanki tłuszczowej

Zostało udowodnione, że u osób trenujących w warunkach wysokościowych dochodzi do znacznej redukcji tkanki tłuszczowej, w porównaniu z grupą ćwiczącą w „normalnych” warunkach. Jak to możliwe? Tkanka tłuszczowa może przybierać w dużym tempie, z tego powodu jest bardzo słabo unaczyniona, a tym samym – słabo zaopatrywana w tlen. Jedną z odpowiedzi adaptacyjnych organizmu na wysokości jest rozbudowa sieci naczyń włosowatych (mikrokapilar). Rozbudowa ta zachodzi również w obrębie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu dociera do niej więcej tlenu, a tym samym sprawniej przebiega proces spalania tej tkanki (Chia M. i wsp.2013). Jednocześnie aktywność fizyczna w atmosferze uboższej w tlen przyczynia się do większego zużycia kalorii w porównaniu z treningiem w standardowej zawartości tlenu. Wtedy proces redukcji masy ciała przebiega dużo sprawniej.

 

loxys-16

 

Jednak najistotniejszą zaletą trenowania w symulowanych warunkach wysokościowych jest uwalnianie leptyny z tkanki tłuszczowej. Obecność leptyny zmniejsza uczucie łaknienia, dzięki czemu po sesji treningowej nie ma się ochoty na sycący posiłek. Nasz mózg (podwzgórze), otrzymując sygnał o obecności leptyny, już jest „najedzony” – gdyż dostaje informację, że organizm posiada znaczne rezerwy energetyczne pod postacią tkanki tłuszczowej.

 

Szybszy przyrost tkanki mięśniowej

Subtelne niedotlenienie tkanek wywołane oddziaływaniem warunków wysokościowych, wraz ze wzmożoną aktywnością czynnika przyrostu śródbłonka naczyniowego, który jest odpowiedzialny za wspomnianą rozbudowę naczyń włosowatych w obrębie tkanki tłuszczowej, ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę. Stymuluje wytwarzanie tlenku azotu, dzięki któremu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co krew dużo łatwiej dopływa do pracujących mięśni.

 

loxys-17

 

Są one wtedy lepiej odżywione, co pobudza je do przyrostu. Podobny efekt można osiągnąć stosując suplementy diety stymulujące produkcję tlenku azotu (Maxwell AJ. i wsp. 2001). Ćwicząc w warunkach obniżonej zawartości tlenu w powietrzu efekt ten można wywołać naturalnie, bez konieczności zażywania suplementów.