Czy kontuzja musi oznaczać spadek formy?

W trakcie cyklu treningowego lub w trakcie zawodów może dojść do powstania kontuzji lub urazu. Kontuzja wyklucza zawodnika ze startów w zawodach lub przerywa cykl przygotowań. W jednym i drugim przypadku niesie ze sobą drastyczny spadek formy, co może zniweczyć długie miesiące wcześniejszych treningów. Z tego względu konieczne jest wdrożenie, tak szybko, jak to jest możliwe, procesu rehabilitacyjnego. Wcześnie wdrożona rehabilitacja pozwala zachować lub spowolnić utratę posiadanej wydolności fizycznej. Niemniej jednak proces rehabilitacji wiąże się z prowadzeniem tzw. oszczędnego trybu życia, co wiąże się z utratą masy mięśniowej przy jednoczesnym przyroście tkanki tłuszczowej. W celu maksymalnego zredukowania niepożądanych efektów powstających w trakcie przerw pourazowych do procesu rehabilitacji muszą zostać włączone nowoczesne metody i narzędzia. Bez odpowiednich narzędzi tradycyjna forma rehabilitacji może zostać wdrożona dopiero po całkowitym wyleczeniu miejsca objętego urazem, przy czym sam proces rehabilitacji jest zbyt mało intensywny, żeby mógł utrzymać posiadaną formę. Z tego też względu zawodnicy i osoby intensywnie trenujące po przebytych kontuzjach i urazach mają problemy z motywacją, co wynika najczęściej ze znacznego spadku wydolności fizycznej.

 

loxys-25

 

Środowisko wysokogórskie

LOXYS oddaje w Państwa ręce narzędzie, dzięki, któremu proces rehabilitacji może zostać wdrożony zaraz po opatrzeniu kontuzji/urazu. We wstępnej fazie procesu rehabilitacji – a dokładnie wspomagania procesu leczenia – wystarczy tylko leżeć! Jak to możliwe? U podstaw oferowanego przez nas rozwiązania są możliwości adaptacyjne organizmu człowieka do wysokości oraz wieloletnie doświadczenie w tworzeniu warunków wysokościowych. Przebywanie człowieka w symulowanych warunkach wysokościowych, w przedziale 2800–4200 m n.p.m., prowadzi do natychmiastowej odpowiedzi fizjologicznej ze strony układu oddechowego i krążenia. Odpowiedzi te związane są ze zwiększeniem ilości oddechów wraz z ich pogłębieniem oraz zwiększeniem częstości akcji serca. Kolejnym elementem odpowiedzi adaptacyjnej jest uaktywnienie czynnika indukowanego hipoksją (HIF-1 – ang. hypoxia induced factor). Czynnik ten oddziałuje na wiele procesów przebiegających w organizmie człowieka, prowadząc do lepszego wykorzystania tlenu oraz poprawy gospodarki węglowodanowej. Jedną z odpowiedzi jest pojawienie się czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego, który jest szczególnie aktywny w tkankach najmniej dotlenionych i odżywionych. Czynnik ten powoduje rozbudowę sieci naczyń kapilarnych (włosowatych) w obrębie wspomnianych tkanek (Neubauer JA. 2001). Miejscami takimi są obrzęki w ramach kontuzji, urazu oraz rany po zabiegu operacyjnym – więcej na ten temat odnajdą Państwo w dziale poświęconym chirurgii. Poprawienie ukrwieni w tych miejscach powoduje szybsze gojenie się ran oraz znaczne ustępowanie obrzęku. Pojawienie się większej ilości EPO (erytropoetyny) skutkuje spotęgowaniem dostarczania tlenu do tkanek. Poprawa pojemności tlenowej krwi jest jednym z elementów wpływających na maksymalny pułap tlenowy (VO2max), z tego właśnie powodu  – pomimo unieruchomienia – nie traci się na wydolności. Erytropoetyna wykazuje jednocześnie właściwości przeciwzapalne i uczestniczy w odbudowie złącz nerwowo-mięśniowych.

 

loxys-26

 

Dodatkowym skutkiem subtelnego niedotlenienia wywołanego bodźcowym oddziaływaniem warunków wysokościowych na organizm są zmiany reologiczne krwi pod postacią większej lepkości i elastyczności krwinek. Zmiany te w pozytywny sposób przyczyniają się do lepszego odżywienia uszkodzonych struktur mięśniowych, co przyspiesza proces ich regeneracji (Espinosa C.N. 2014). Jest to możliwe dzięki łatwiejszemu „przeciskaniu” się krwinek do miejsc objętych urazem. Ekspozycja organizmu człowieka na warunki wysokościowe prowadzi do uwolnienia leptyny z tkanki tłuszczowej. Leptyna jest hormonem regulującym odczucie głodu. Przy jej wysokich stężeniach w krwi, mózg nie wysyła sygnałów łaknienia. Dzięki temu w trakcie procesu leczenia i rehabilitacji nie przyjmuje się w nadmiernych ilościach kalorii. Jednocześnie poprawie ulega transport glukozy do komórek oraz ukrwienie w obrębie tkanki tłuszczowej, co usprawnia proces jej wypalania – więcej informacji w dziale dotyczącym schorzeń metabolicznych. Dodatkowo uwalniana jest znaczna ilość czynników wzrostu, takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1),  dzięki któremu nie dochodzi do ubytku masy mięśniowej.

W czasie trwania procesu leczniczego, zabiegi rehabilitacyjne prowadzone w warunkach symulowanej wysokości można potraktować jak pełnowymiarowe treningi. Niewielki wysiłek fizyczny na wysokości ok. 2800–4200 m n p.pm. będzie tak wymagający, jak intensywny trening na nizinach (Urdampilleta A. 2012). W ten sposób prowadzenie klasycznych zabiegów rehabilitacyjnych wraz z dobroczynnym wpływem symulowanej wysokości buduje kondycję, usprawnia układ krążenia i oddechowy, a miejsce objęte urazem jest lepiej odżywione i szybciej się regeneruje.

Po w pełni zrealizowanym procesie rehabilitacyjnym, kiedy będziemy chcieli powrócić do ćwiczeń/treningów, dalszy rozruch w symulowanych warunkach 2500–2700 m będzie można przeprowadzić przy niewielkiej intensywności ćwiczeń. Zapewni to ochronę przed odnowieniem się kontuzji, zanim wyleczone miejsce osiągnie pierwotną wytrzymałość. Zmniejszenie wysokości wynika ze wzrostu intensywności wysiłku. Kontynuowanie treningów w warunkach wysokościowych przyniesie szereg dodatkowych korzyści – patrz sport wyczynowy.

 

loxys-27

 

LOXYS – rozwiązanie rehabilitacyjne na najwyższym poziomie

Powyższe efekty są możliwe do osiągnięcia w Państwa gabinetach rehabilitacyjnych, szpitalach uzdrowiskowych i wszystkich innych jednostkach zajmujących się procesem leczniczo-rehabilitacyjnym. Istotny jest fakt, że rozwiązanie oferowane przez LOXYS jest możliwe do wdrożenia w ramach istniejącej infrastruktury pomieszczeń. LOXYS zapewnia stabilne warunki wysokościowe, podlegające stałej kontroli. Cały system jest podłączony do układu klimatyzacyjnego i wentylacji, przez co nie dochodzi do koncentracji dwutlenku węgla. zapewnia to wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu. Więcej na temat naszej technologii w dziale – Szczegóły technologii LOXYS, a dodatkowe informacje o wpływie warunków wysokogórskich na organizm odnajdziecie Państwo w zakładce – Dlaczego klimat wysokogórski?.