Nadciśnienie – choroba naszych czasów

Nadciśnienie jest najczęstszą chorobą kardiologiczną na świecie. Zostało ono umieszczone w dziale „schorzenia metaboliczne” nie bez powodu. Nadciśnienie tętnicze jest dzielone na pierwotne i wtórne, z czego zdecydowanie większą część wszystkich przypadków nadciśnienia stanowi nadciśnienie wtórne. U podłoża nadciśnienia wtórnego najczęściej leży niezdrowy styl życia, który z kolei prowadzi do nadwagi/otyłości i hipercholesterolemii. Nadwaga oraz wysoki poziom cholesterolu prowadzą do znacznego obciążenia serca oraz zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych, co objawia się patologicznym wzrostem ciśnienia tętniczego. Z tego też powodu leczenie nadciśnienia tętniczego powinno zostać rozpoczęte próbą zmiany nawyków żywieniowych oraz zwiększeniem aktywności fizycznej. Leki w tym zakresie powinny pełnić jedynie funkcję stabilizującą ciśnienie tętnicze. Jednak z powodu częstych trudności związanych ze zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz niechęcią do aktywności fizycznej (które dają rezultaty po dłuższym czasie), pacjenci tracą motywację do pracy nad poprawą zaistniałego stanu rzeczy.

 

loxys-34

 

Efekt po kilku pobytach na wysokości?

A jeżeli efekty zdrowotne mogłyby być zauważalne już po kilku treningach? Takie możliwości daje trening na wysokości ok. 2700 m n.p.m., który można zrealizować w dowolnym pomieszczeniu zaopatrzonym w technologię LOXYS . W pomieszczeniach tych panuje stałe ciśnienie na poziomie około 1033 hPa, które nie stanowi dodatkowego obciążenia dla układu krwionośnego pacjenta. W ciągu zaledwie ok. 10-12 sesji treningowych możliwe jest zredukowanie masy ciała, obniżenie poziomu cholesterolu, podniesie wrażliwości komórek na glukozę.

Efekty te możliwe są do osiągnięcia w tak krótkim czasie dzięki odpowiedziom adaptacyjnym naszego organizmu do warunków wysokościowych. Warunki wysokogórskie powodują, że nasz organizm sam dąży do maksymalnej sprawności, zarówno na poziomie biochemicznym, jak i na poziomie całych układów. Trening wysokościowy sam w sobie również powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego (prócz niwelowania czynników je powodujących) przez zwiększone wydzielanie tlenku azotu po sesjach treningowych w obrębie naczyń krwionośnych. Tlenek azotu jest naturalną substancją regulującą napięcie naczyń tętniczych i działa przeciwstawnie do tzw. endotleiny-1, czynnika obkurczającego naczynia (występują one w naszym organizmie w stanie względnej równowagi).

Powyżej opisane rezultaty zaczynają występować już podczas pasywnego pobytu na wysokości, intensywność takiego treningu można więc zaczynać od najniższego poziomu, zwiększając go bardzo powoli.

 

loxys-35

 

Otyłość i niewłaściwa dieta prowadzą do podwyższenia poziomu cholesterolu, a w skrajnych przypadkach również do cukrzycy, które to czynniki indukują pojawienie się większej ilości markerów prozapalnych i podwyższenie stężenia endoteliny-1 na niekorzyść tlenku azotu. Sytuacja taka prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Realizując treningi wysokościowe wywołujemy wspomniany wcześniej wzrost poziomu tlenku azotu, który wydziela się w znacznej ilości w celu ułatwienia dotarcia krwi do pracujących tkanek, przez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest związane z obniżeniem ciśnienia krwi. Jest to skutek pojawienia się czynnika przyrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), dzięki któremu dochodzi do rozbudowania sieci naczyń włosowatych, penetrujących w głąb tkanek i odżywiających je (szczególnie w głąb tkanki tłuszczowej – więcej na ten temat w dziale poświęconym otyłości). Jednocześnie po treningach wysokościowych obserwuje się wzmocnienie układu odpornościowego. Szczególnie wzrasta aktywność enzymów antyoksydacyjnych, co powoduje obniżenie poziomu markerów prozapalnych. Tak w dużym skrócie przedstawiają się możliwości szybkiej walki z nadciśnieniem tętniczym poprzez treningi na wysokości 2700 m n.p.m.