Hipercholesterolemia – problem współczesnych ludzi

Wysoki poziom cholesterolu to kolejny ogromy problem współczesnej cywilizacji. W celach jego redukcji konieczne jest utrzymywanie diety oraz aktywność fizyczna, które przynoszą rezultaty po dość długim czasie.

Cholesterol o niskiej gęstości LDL (tzw. zły cholesterol) powstaje głównie w wątrobie, z nadmiaru utrzymującego się we krwi cukru. Wydaje się to zaskakujące, ale samo spożywanie tłuszczu nie jest silnie bezpośrednio związane ze wzrostem poziomu cholesterolu. Jednocześnie otyłość nie ma silnego związku z wysokim poziomem cholesterolu. Otyłość świadczy o przeładowaniu organizmu węglowodanami, które zostały w szlakach biochemicznych przekształcone na tkankę tłuszczową, jak ma to miejsce u części osób. U innych osób z tego samego cukru powstają znaczne ilości cholesterolu. Dlatego często dużym zaskoczeniem jest bardzo wysoki poziom cholesterolu u osób szczupłych, które spożywają znaczne ilości węglowodanów (cukrów prostych).

Oczywiście zbyt duże spożycie tłuszczy również sprzyja otyłości, głównie poprzez przyhamowanie spalania cukrów. To właśnie ciągle utrzymujący się znaczny poziom cukru we krwi jest przyczyną niepowodzeń w walce z wysokimi poziomami cholesterolu. Ważne jest nie tylko zredukowanie w diecie wielonasyconych kwasów tłuszczowych, ale również poprawa gospodarki węglowodanowej organizmu, czyli unormowanie poziomu glukozy we krwi.

 

loxys-37

 

Jak można przeczytać w dziale poświęconym cukrzycy, treningi w warunkach wysokościowych umożliwiają unormowanie poziomu glukozy we krwi przez jej lepsze przyswajanie i transport w obrębie tkanek. Oczywiście konieczna jest tutaj racjonalna dieta, jednak efekty zdrowotne są widoczne już po 10 sesjach treningu wysokościowego, na wysokości do 2700 m n.p.m. Dodatkowo w trakcie treningów wysokościowych dochodzi do większego spalania kalorii na cele energetyczne, co prowadzi do zużywania większych ilości wolnych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu zawartego w LDL. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tylko LDL może być wykorzystywany przez tkanki obwodowe na potrzeby energetyczne. Większe zużycie LDL prowadzi do poprawy stosunku pomiędzy cholesterolem „złym” (LDL), a cholesterolem „dobrym” (HDL – cholesterol o wysokiej gęstości), na korzyść HDL. Takie zmiany w obrazie lipidogramu (diagnostyka zawartości cholesterolu we krwi) to najbardziej pożądany kierunek przemian na drodze do odzyskania kontroli nad swoim zdrowiem (Tin'kov i wsp. 2004).

Często wysoki poziom cholesterolu jest powiązany z podwyższonymi wartościami markerów prozapalnych, takich jak białko C-reaktywne (CRP), czynnik martwiczy nowotworów – alfa (TNF-alfa) oraz interleukiny (IL). Tak niekorzystne połączenie wysokiego poziomu cholesterolu oraz markerów prozapalnych może doprowadzić do stanów zagrożenia życia i zdrowia: udarów mózgu oraz zawałów mięśnia sercowego. W czasie treningu w warunkach wysokościowych dochodzi do wzmocnienia potencjału odpornościowego organizmu ze strony enzymów antyoksydacyjnych, co przyczynia się do obniżenia wartości markerów prozapalnych. Efekt ten jest dodatkowo potęgowany przez regularny wysiłek fizyczny.

 

Ćwicz tak, jak zawodowy sportowiec

Zdobycze medycyny, nauk o sporcie oraz techniki umożliwiają zrealizowanie treningów wysokościowych w dowolnym pomieszczeniu i czasie. To, co do niedawna było dostępne tylko dla elitarnej grupy zawodowych sportowców, jest teraz dostępne dla każdego dzięki technologi LOXYS. Pobyt lub ćwiczenia (zależnie od stanu zdrowia) w warunkach wysokogórskich powodują obniżenie cholesterolu, uregulowanie poziomu cukru, obniżenie masy ciała oraz ciśnienia tętniczego w bardzo krótkim czasie. Dzięki szybko zauważalnym pozytywnym przemianom, do których dochodzi w naszym organizmie, motywacja w walce o zdrowie jest coraz większa.

 

loxys-38