Rehabilitacja pourazowa

Urazy powstające w ciągu życia mogą odcisnąć swoje piętno na naszym zdrowiu na wiele lat. Zwolnienia z pracy, które często trwają nawet kilka długich miesięcy, mogą narażać na utratę dochodów, a niejednokrotnie także pracy. Wiele osób po poważniejszych urazach boryka się z problemem nadwagi, która rozwinęła się w trakcie procesu leczenia i późniejszej rehabilitacji. Z tego względu istotne jest rozpoczęcie rehabilitacji tak szybko, jak to jest możliwe, a najlepiej zaraz po zaopatrzeniu urazu.

Możliwości takie daje technologia LOXYS, umożliwiająca stworzenie w dowolnym pomieszczeniu warunków wysokościowych. Dzięki pobytom w warunkach wysokościowych dochodzi do szybszego regenerowania się złamanych kości, regenerowania naderwanych i zerwanych ścięgien, przyczepów oraz więzadeł (więcej na ten temat w dziale – Ortopedia), szybszego gojenia się ran pooperacyjnych oraz szybkiego ustępowania obrzęku w miejscu urazu (więcej na ten temat w dziale – Chirurgia).

Wymienione tu pozytywne efekty lecznicze wpływu wysokości na organizm człowieka, a dokładnie bodźca pod postacią subtelnego niedotlenienia, związane są przede wszystkim z uruchomieniem procesów adaptacyjnych, których głównym celem jest poprawa zdolności transportowania tlenu w organizmie. To właśnie usprawnienie procesu dystrybucji tlenu, szczególnie w obrębie miejsc objętych urazem usprawnia i przyspiesza proces leczniczy. Tak przyspieszony proces leczniczy jest jednocześnie formą rehabilitacji.

 

loxys-67

 

Przebywając na symulowanej wysokości do 3000 m n.p.m. naturalnym fizjologicznym odruchem organizmu jest przyspieszenie i pogłębienie oddechu oraz wzrost częstości akcji serca. Tego typu odruch jest charakterystyczny dla umiarkowanego wysiłku fizycznego, co powoduje większe zużycie kalorii. Po ekspozycjach na warunki hipoksyczne (wysokościowe) dochodzi do poprawy gospodarki węglowodanowej, przez co glukoza jest łatwiej dostarczana do komórek, jednocześnie przez poprawę unaczynienia tkanki tłuszczowej uwalniane są większe ilości leptyny – więcej na ten temat w dziale Schorzenia metaboliczne. Wysokie poziomy leptyny powodują zmniejszenie uczucia głodu, dzięki czemu nie przyjmuje się nadmiaru kalorii. Chroni to osobę unieruchomioną przed nadmiarem przyjmowania kalorii, co przy wspomnianym przyspieszeniu tętna i oddechu przekłada się na brak przybierania na wadze. Kolejną odpowiedzią adaptacyjną jest pojawienie się większej ilości erytropoetyny (EPO), która wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz pomaga w regeneracji złącz nerwowo-mięśniowych. Jednocześnie przyczynia się do poprawy pojemności tlenowej krwi, co bezpośrednio przekłada się na poprawę kondycji. Inne zmiany reologiczne krwi, takie jak zmiana lepkości i zwiększenie elastyczności powodują, że krwinki łatwiej się przeciskają do miejsc objętych urazem, odżywiając je. W tak prowadzonym procesie leczniczym zaciera się granica pomiędzy etapem leczenia a rehabilitacją.

 

loxys-68

 

Z chwilą, kiedy możliwe będzie prowadzenie klasycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych, dalsze wykorzystanie symulowanych warunków wysokościowych przyczyni się do przyspieszenia odzyskiwania pełnej sprawności. Ćwiczenia rehabilitacyjne prowadzone na wysokości do 2700 m n.p.m. zostaną odebrane przez nasz organizm jak trening. W dalszym procesie rehabilitacji, kiedy będzie możliwe wykonywanie ćwiczeń fizycznych, z niewielką intensywnością, pozwolą one nie tylko odzyskiwać sprawność, ale również budować kondycję. Ćwiczenia o niewielkiej intensywność na znacznej wysokości są analogiczne do ciężkiego treningu na nizinach. Jednocześnie miejsce objęte urazem nie będzie nadmiernie przeciążane. Pozwoli to  odzyskać pełną sprawność, niejednokrotnie z dodatkowym bonusem, jakim jest zredukowanie poziom tkanki tłuszczowej, oraz poprawić wydolność organizmu przez wzrost maksymalnego pułapu tlenowego. Tak prowadzony proces leczenia i rehabilitacji spowoduje, że następstwa urazów pod postacią nadwagi i utraty wydolności nie będą nas nękać przez wiele miesięcy, a czasami lat.