Centrum treningowo-terapeutyczne Saki

Instalacja dla ICP Health Care GmbH – Noventalis
www.noventalis.de

Cztery sale treningowe:

  • dwie sale symulowanego treningu wysokościowego (hipoksja) – 50m2 oraz 35m2
  • dwie sale z atmosferą bogatą w tlen ok. 30% O2 (hiperoksja) – 50m2 oraz 35m2

 

centrum-treningowe-saki-1

 

Połączenie hipoksji i hiperoksji pozwala w pełni wykorzystać możliwości organizmu ludzkiego w drodze do optymalizacji poziomu przemian metabolicznych, ze szczególny uwzględnieniem utylizacji glukozy, co jest wykorzystywane przez sportowców i w terapii cukrzycy typu II.

Pobyty w warunkach hipoksji uruchamiają genetycznie zapisane możliwości adaptacyjne ludzkiego organizmu do klimatu wysokogórskiego, co przejawia się przede wszystkim w sprawniejszym gospodarowaniu tlenem, czego efektem jest poprawa funkcjonowania organizmu na poziomie komórkowym, a następie na poziomie ogólnoustrojowym.

 

centrum-treningowe-saki-2

 

Następczy odpoczynek (restytucja) w warunkach podwyższonej koncentracji tlenu (hiperoksja) pozwala organizmowi wykorzystać ten pierwiastek niemalże w 100%, przyspieszając wspomnianą utylizację glukozy oraz kwasów tłuszczowych. Dla sportowców takie połączenie treningu pozwala przedłużyć czas treningu bez ryzyka przetrenowania, jednocześnie przerwy konieczne na odpoczynek pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń również mogą zostać zredukowane, co wynika ze skrócenia czasu restytucji w hiperoksji.